>Moskova Tarihi Müzesi

25 Eyl

>

Yaşadığımız şehri ne kadar biliyoruz acaba… Sadece sokakları, müzeleri değil. Moskova’yı Moskova yapan tarihi gelişimini ne kadar merak ediyoruz. Bunu merak edenler için Moskova’da bir müze var. Bu müze bize hem Moskova’nın aslında ne kadar yaşlı hem de ne kadar büyük olduğunu hatırlatıyor.

Moskova Tarihi Müzesi şehirdeki en eski müzelerden birisidir. Kolleksiyonun temeli 1896’da Nijny Novograd’da yer alan tüm Rus sanatsal ve endüstriyel sergisindeki, Moskova pavilyonundaki eserler üzerine kurulur. Müze ismini ve yerini yüzyıllık tarihi içinde birçok defa değiştirir. 1921 yılında müze Moskova Belediye Müzesi adı altında, 17. yüzyıla ait bir anıt olan Sukhereva Kulesinde yer alır. Moskova’nın yapılandırılması ile ilgili planı uyarınca 1935 yılında müzenin ismi ve kolleksiyonunun içeriği değiştirilir. Bu tarihte müze Moskova’nın tarihi ve yapılandırılması adını alır ve Theologian John Kilisesi içine taşınır ve hala daha buradadır. 1987’de müzenin ismi Moskova Trihi Müzesi olarak değişir.

Müze, D’yakova Kültürü ile ilgili özgün bir kolleksiyon ile beraber Moskova bölgesindeki arkeolojik kazılar, tarihi merkezler ve gömü yerleri ile ilgili büyük bir kolleksiyona sahiptir. Müzede oldukça zengin bir plan ve harita kolleksiyon vardır ki Moskova’nın gelişiminin ve tarihinin tüm detaylarını görmek mümkün. Bu kolleksiyondaki sanat materyalleri de Moskova’nın tarihini sanatsal bir formda sunmakta, burada yaşanan hayatı, gelenekleri, resimler halinde yapılandırmakta ve günlük yaşamın çeşitli detayları ile yansıtmaktadır. Bu resim ve grafik çalışmalarında iki tür çalışma vardır. Şehir, çevre düzenlemeleri ve portreler. Müzedeki binlerce negatif ve fotoğraflar ile Moskova’nın 19.yüzyıl sonlarındaki Moskovalı’ların yaşantısı ve günlük hayat bir belgesel titizliğinde sunulur. Müzedeki döküman kolleksiyonu oldukça geniş olup Moskova Belediyesi’nin 16.yüzyıldan bugüne tarihi, politik ve ekonomik gelişmeleri ile ilgili oldukça yüklü bir bilgi sunmaktadır. 16.yüzyıldan bugüne nadir bulunan kitaplar, politik, tarih, kültür ve şehrin ekonomisi dışında şehrin ilgili dönemindeki ünlü kişilerini, önemli olayları ve şehrin göze çarpan önemli kişiliklerini belirtmektedir. Buradaki ayrıca dini kitaplar kolleksiyonu Moskova’nın civarını tanıtan rehber kitapları ve resimli basımlar en değerli eserleridir. Birçok ödül, madalya ve onbinlerce obje kolleksiyonun birbaşka parçasıdır. Kolleksiyonda ayrıca porselen, cam ve seramik eserler vardır ve bunların çoğu Rusya’daki Yamburg, Petersburg, Nikolo-Bakzmetievsky cam fabrikası, Maltsevs fabrikası, F.Gardener, A.Popov, Kornilovs, İmparatorluk Porselen Fabrikası, M.Kuznetsov, Gzhel fabrikalarının 18. ve 20. yüzyıllar arasındaki eserlerini içermektedir. 20.yüzyılda müze özgün bir objeler kolleksiyonu oluşturarak şehir kostümleri, aksesuarları, mobilyaları, saatleri Rus ve Avrupa ustalarının baş eserleri buradadır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: