>Bir lokma Metro alır mıydınız?

25 Eyl

>

Günde 8 milyon insan Moskova Metrosunu kullanıyor. Belki siz de onlardan birisiniz. Ama hiç aklınıza bir metro vagonunda yemek yemek geldi mi? Metro haritasından istasyon yerine yemek seçmeye ne dersiniz?
Hayır, henüz Moskova Metrosunda böyle bir hizmet yok. Ama geçen gün üç arkadaş kendimize değişik bir restoran arayışı içindeyken, aklıma daha önce sadece bir defa gittiğim bir yer geldi. Taganskaya’daki Metro Restoranı özellikle Türkiye’den gelmiş arkadaşımı götürmek için doğru bir seçim gibi göründü. Metro aslında bir bira restoranı ve Rus mutfağı içeriyor. Çok hoş, ilgi çekici bir dizaynı var. İki katlı restoranın giriş katı aydınlık ve şık olmasına karşın asıl enteresanlık alt katta yatıyor.
Restoranın girişinde, metro kasasını andıran camekan bir bölmede bekleyen garson kaç kişi olduğumuzu soruyor ve bizi üst kata yönlendiriyor ama bakıyor ki çabaları sonuçsuz. Dediğim dedik üç bayan var karşısında. Alt katı ona göstermekte kararlıyım. Garson menüleri eline alıyor ve biz aşağıya iniyoruz. Merdivenin başına geldiğimizde ilk gülümseme… Aşağı inen merdivenlerin Moskova Metrosunun yürüyen merdivenlerden tek farkı yürümüyor olması. Onun dışında görüntü aynı. Merdivenlerin başına gelince aşağı kattaki mavi renkli vagonu görüyoruz ve bir gülümseme daha…
Aşağı inince farkediyoruz ki bu vagonun içinde de masalar mevcut. Vagonun önünde orjinal bir sürücü kabini var ve arkadaki koltuklarda oturunca camdan dışarı bakıyorsunuz, sanki bir metro istasyonundasınız.
Vagonun sağında da iki ayrı salon mevcut. Küçük olan geniş rahat koltuklarla dekore edilmiş. Büyük olanda ise akşamları canlı müzik var. Duvarlar metro vagonlarının resimleri, metro yapımı ile ilgili resimlerle süslü. Önce vagonun içinde oturmak istiyoruz ama tek boş yer var ve üzerinde “ посадки нет” yazıyor. Anlıyoruz ki rezervasyon yapılmış. Büyük salonda bir yer bulup oturuyoruz ve önümüze konan menüleri açıyoruz, olamaz böyle bir şey… Menü bile metro haritası şeklinde. Mavi hatta içkiler, yeşil hatta çorbalar, sarı hatta salatalar, kırmızı hatta sıcaklar… Her yiyecek bir metro ismiyle adlandırılmış. İtiraf etmeliyim ki menüde içki yelpazesi çok geniş olmasına karşın yemekler için aynı şeyi söylememiz mümkün değil. Az sayıdaki seçeneğin çoğu ya balık.
Hafta içi salata, çorba ve sıcak yemekten oluşan menüsü 215 ruble. Ama bu bana çok diyorsanız salata, sıcak yemek ya da çorba, sıcak yemek yiyip 195 ruble ödeyebilirsiniz. Metro restoran öğle saatlerinde oldukça yoğun. Çünkü etraftaki iş yerlerinden bir çok müşterisi var. Bunun yanısıra canlı müzik akşamları güzel bir seçenek olabilir. Neslihan’ın da dediği gibi “Moskova’da Puşkin Cafe’den sonunda Moskova’yı hissettiren bir başka güzel mekan.”
Güzel bir öğle yemeği, havada uçuşan hoş sohbet sözcüklerinden sonra metro bileti şeklinde hazırlanmış, restorana ait kartvizitlerimizi cüzdanımıza, yemeklerin leziz tadlarını damaklarımıza yerleştirip çıkıyoruz.
Bu güzel deneyimi denemek isteyenler için Metro restoran: ул. Верх. Радищевская, д. 2/1, стр. 5, Тел: 915-28-18, 915-29-19 (Ulitsa Verh. Radişevskaya No: 2/1, Giriş 5 Metro: Taganskaya)
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: